Vypočítajte si spotrebu
Uloženie dlaždíc na strih (+)
0
Spôn/Level+
Uloženie dlaždíc na väzbu (T)
0
Spôn/Level+
Uloženie dlaždíc na strih (+)
0
Klinov
Uloženie dlaždíc na väzbu (T)
0
Klinov
viac info
5. júna 2024 Prečítané 46x

Španielske obklady a ich využitie v domácnosti

Počuli ste už o španielskych obkladoch, ale neviete si predstaviť, čo to znamená? V článku vám prezradíme, aké majú vlastnosti a kam sa hodia. 

Trendy

Môžu byť jemné, elegantné až s nádychom luxusu. V tlmených bledých a béžových farbách, ktoré vo vás evokujú pocit pokoja a pohody, ale aj vo farbách hravosti a vášne. Také sú španielske obklady a dlažby. Skvelou voľbou však pre vás môžu byť najmä vďaka svojim vlastnostiam. Poďte si o nich niečo prečítať a inšpirujte sa nimi.

O španielskych obkladoch

Ako sám názov napovedá, obklady pochádzajú zo Španielska. Ich výroba má dlhoročnú tradíciu a existuje veľké množstvo výrobcov, od väčších fabrík až po malé, takmer rodinné dielne. Veľká konkurencia je jeden z dôvodov, prečo patria španielske obklady a dlažby medzi najkvalitnejšie.

Druhým dôvodom je surovina, ktorá sa používa na ich výrobu. Španielska ílovitá pôda je na tento účel zvlášť vhodná a obsahuje iba malé množstvo rôznych organických prímesí. Vďaka tomu sú španielske obklady a dlažby odolné, stabilné a trvácne, čo ich robí vhodnými tak do interiéru, ako aj exteriéru.

 

Vedeli ste, že…

…v Španielsku existuje okolo 300 väčších či menších výrobcov obkladov a dlažieb? Táto krajina je tak spolu s Talianskom najvýznamnejším producentom dlažby v Európe.

Prečo zvoliť španielske obklady

Každý človek má iné priority, no tieto obklady svojimi vlastnosťami dokážu zaujať všetkých.

1. Sú kvalitné

Už sme spomínali materiál, z ktorého sú vyrobené, aj veľkú konkurenciu. Tá núti výrobcov neustále hľadať nové riešenia, postupy a technické inovácie. Aby udržali kvalitu, majú zavedené prísne normy, výrobné štandardy a výstupné kontroly.

2. Zaujmú dekorom

Pôvodne sa vyrábali iba v tlmených neutrálnych farbách – bielej, béžovej, kávovej v kombinácii so sivou a čiernou. Prírodné a zemité dopĺňali ešte zelená a modrá. Typické pre ne boli jemne načrtnuté a tlmené, avšak tvarovo bohaté geometrické kresby

V súčasnosti nájdete španielske obklady aj v jasných, živých a žiarivých farbách, so vzormi predstavujúcimi výjavy z prírody – rastliny, živočíchy a rôzne scenérie.

3. Majú široké možnosti využitia

Spomínané vlastnosti predurčujú španielske obklady a dlažby na využitie v každej miestnosti.

  • V kuchyni oceníte ich odolnosť proti poškriabaniu a mechanickú pevnosť.
  • V kúpeľni vás poteší ich schopnosť odolávať vode a vlhkosti.
  • V halách, na chodbách, prípadne v obývacích priestoroch vám padne vhod decentný dekor a jednoduchý, jemný štýl.
  • V detských izbách alebo v miestnostiach, ktoré majú za úlohu zaujať, využijete množstvo rozmanitých, veselých a hravých vzorov.
  • Na terasách, v okolí bazénov, na vonkajších schodoch si vás získajú stálosťou a trvácnosťou.

Mohlo by sa vám hodiť

Mnohí producenti sa snažia svojimi výrobkami prepájať interiér s exteriérom. Preto v ich ponuke nájdete vnútorné aj vonkajšie dlažby s rovnakým dekorom. Ak máte teda z obývačky či kuchyne východ na terasu, dokážete tieto plochy výborne zladiť a skombinovať. 

Výhoda aj nevýhoda

Veľké množstvo výrobcov predstavuje výhodu pri zvyšovaní konkurencie a kvality. Avšak môže byť problém vybrať si z takej rozsiahlej ponuky. Každý výrobca totiž ponúka svoje obklady v rôznych veľkostiach, takže sa budete musieť vopred rozhodnúť, od koho a v akom rozmere si ich kúpite. Najbežnejšie sú:

  • 30 × 30 cm,
  • 45 × 45 cm,
  • 60 × 60 cm,
  • 30 × 60 cm,
  • 45 × 90 cm.

Stretnúť sa môžete aj s drobnou mozaikou, ktorou dokážete rozbiť priestor na menšie bloky alebo ozdobiť miesta nad alebo okolo zrkadla. V ponuke je však aj naopak veľkoformátová dlažba, ak potrebujete priestor opticky zväčšiť. 

Španielske obklady a dlažby sa kladú ako všetky ostatné, preto pri nich využijete aj Leveling systémy, ktoré vám uľahčia prácu a manipuláciu s nimi.

 

Záver

Aj španielske obklady a dlažby podliehajú kopírovaniu. Ak si však kúpite originál, získate kvalitu a môžete rátať aj s estetickým dizajnom, bohatými vzormi a farbami. Vďaka tomu dostane každá miestnosť punc elegancie a luxusu

 

V prípade, že si nie ste istí, či môžete využiť náš systém aj pre vašu realizáciu, neváhajte nás kontaktovať. Skúsený a vyškolený personál vám ochotne poradí s akýmkoľvek problémom.

SPOZNAJTE NAŠE PRODUKTY

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ