Vypočítajte si spotrebu
Uloženie dlaždíc na strih (+)
0
Spôn/Level+
Uloženie dlaždíc na väzbu (T)
0
Spôn/Level+
Uloženie dlaždíc na strih (+)
0
Klinov
Uloženie dlaždíc na väzbu (T)
0
Klinov
viac info

Používaním stránok prevádzkovaných MIPEMI s.r.o. súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Viac info
5. januára 2021 Prečítané 314x

Praktické rady na údržbu keramických podláh

Aby keramická podlaha vydržala toľko, čo váš dom, alebo byt, treba sa o ňu starať. A robiť to správne a pravidelne. Čítajte praktické rady, ako na to.

Tipy

Keramické obkladové prvky sú v komerčných a obytných stavbách využívané aj pre svoju bezproblémovú údržbu. Nie sú však úplne bezúdržbové, taký materiál neexistuje. Aby keramické dlažby vydržali čo najdlhšie ako nové a nestrácali svoje vlastnosti v behu času, treba sa o ne starať. Jednoducho, účinne a pravidelne. Tu sú praktické rady, ako udržiavať keramické podlahy v domácnosti.

udrzba keramickej dlazby a obkladu, levelys

Od babičiek

Všetci vieme, čím naše prastaré mamy a babičky čistili doma čokoľvek:

 • vodou
 • octom
 • sódou
 • citrónom
 • popolom
 • pieskom
 • handrou a poriadnou kefou.

Ekologicky, lacno a efektívne. 

Popol ako jemné abrazívum na mechanické čistenie, piesok na odolnejšiu špinu a materiály, ktoré niečo vydržia. Ostatné ako funkčné domáce chemické čistiace prostriedky.

 

Od gazdiniek

Ak urobíme kurzorickú rešerš z diskusií na maminkových a gazdinkových weboch, nájdeme mnohé rady. Niektoré uletené, iné čisto praktické. Vyhráva bežný saponát, ale aj potravinárska kyselina citrónová. Bežne sa používa ocot v rôznych roztokových pomeroch, ale napríklad aj tablety na čistenie zubných protéz. Všetko ako lacné náhrady komerčných čistiacich prostriedkov. 

 

Viete…

… čo je univerzálny, zdravotne nezávadný, ekologický čistiaci prostriedok, vhodný aj na keramické povrchy? Hydrogénuhličitan sodný, klasická sóda bikarbóna. Dokonca funguje ako odstraňovač zvieracích pachov, napríklad aj z rybárskeho výstroja.

 

Americky

Generácia 50+ najmä v zemích českých určite vie, kto to bol Erazim Kohák. Známy ekologický filozof českého pôvodu, ktorý sa presadil aj v zahraničí. Keď sa po emigrácii prebíjal v Amerike, privyrábal si v autoservise. A tam nie že čistili, ale dávali dolu lak a hrdzu zo starých áut – viete čím? Kolou, pozlievanou do kýbľov z pohárov v bufáči vedľa servisu.

Do kýbľov s odstátou kolou namočili staré uteráky, dali ich na noc na karosériu a do rána bolo auto čisté. Túto čistiacu metódu ale na vašu keramickú podlahu neskúšajte, nemuselo by to dopadnúť dobre. Kolové nápoje okrem cukru a oxidu uhličitého obsahujú kyseliny, bežne používané aj ako aktívne zložky čistiacich prostriedkov. Nesmú však pôsobiť dlho.

Profesionálne

Každý predajca keramickej dlažby a keramického obkladového materiálu musí vedieť poradiť. Nielen to, aký materiál treba vybrať, ale aj to, ako a čím ho čistiť tak, aby ste ho vyčistili, ale nepoškodili. Tu sú hlavné zásady údržby keramických podláh v bytoch a domoch:

 • keramika sa dá čistiť pomerne ľahko
 • bežné znečistenie umývajte pravidelne roztokom saponátu v teplej vode
 • keramický materiál je háklivý na agresívne mechanické aj chemické čistenie
 • na silné znečistenie aplikujte neabrazívny čistiaci prostriedok, vhodný na sanitárnu keramiku
 • nepoužívajte prostriedky na báze mydla, zanechajú na dlažbe mikrofilm a šmuhy
 • prostriedky s obsahom kyselín môžu poškodiť povrch a narušiť škáry
 • vyhnite sa čistiacim prostriedkom obsahujúcim alkohol
 • špeciálnu pozornosť venujte škáram a kútom, kde sa usadzuje najviac nečistôt
 • na rôzne druhy silného znečistenia existujú špeciálne čistiace prostriedky
 • hĺbkové čistenie povrchov dlhodobo nečistených podláh prenechajte odborníkom
 • po hĺbkovom čistení neglazovanej dlažby je nutná impregnácia – tiež odborná.

 

Náš tip

Ak sa rozhodnete keramickú dlažbu impregnovať, neexperimentujte. Platí to aj pre lakovanie, leštenie alebo odstraňovanie škvŕn a nečistôt, s ktorými si neviete rady. Obráťte sa na profesionálov.

 

Starostlivosť o keramickú podlahu…

nie je v podstate žiadna veda. Len treba presne vedieť, akú podlahu doma máte. A podľa materiálu vybrať ten správny, funkčný čistiaci prostriedok a metódu. Keramické dlažby a aj obklady sú obľúbené pre mnohé vlastnosti, aj jednoduchú údržbu a čistenie. Sú ale háklivé na abrazívne čistiace prostriedky a na kyseliny i zásady vo vysokých koncentráciách. Aj pre čistenie a údržbu keramických podláh platí: všetko s mierou, ale pravidelne.

V prípade, že si nie ste istí, či môžete využiť náš systém aj pre vašu realizáciu, neváhajte nás kontaktovať. Skúsený a vyškolený personál vám ochotne poradí s akýmkoľvek problémom.

SPOZNAJTE NAŠE PRODUKTY

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ