Vypočítajte si spotrebu
Uloženie dlaždíc na strih (+)
0
Spôn/Level+
Uloženie dlaždíc na väzbu (T)
0
Spôn/Level+
Uloženie dlaždíc na strih (+)
0
Klinov
Uloženie dlaždíc na väzbu (T)
0
Klinov
viac info
5. januára 2021 Prečítané 2533x

Praktické rady na údržbu keramických podláh

Aby keramická podlaha vydržala toľko, čo váš dom, alebo byt, treba sa o ňu starať. A robiť to správne a pravidelne. Čítajte praktické rady, ako na to.

Tipy

Keramické obkladové prvky sú v komerčných a obytných stavbách využívané aj pre svoju bezproblémovú údržbu. Nie sú však úplne bezúdržbové, taký materiál neexistuje. Aby keramické dlažby vydržali čo najdlhšie ako nové a nestrácali svoje vlastnosti v behu času, treba sa o ne starať. Jednoducho, účinne a pravidelne. Tu sú praktické rady, ako udržiavať keramické podlahy v domácnosti.

udrzba keramickej dlazby a obkladu, levelys

Od babičiek

Všetci vieme, čím naše prastaré mamy a babičky čistili doma čokoľvek:

 • vodou
 • octom
 • sódou
 • citrónom
 • popolom
 • pieskom
 • handrou a poriadnou kefou.

Ekologicky, lacno a efektívne. 

Popol ako jemné abrazívum na mechanické čistenie, piesok na odolnejšiu špinu a materiály, ktoré niečo vydržia. Ostatné ako funkčné domáce chemické čistiace prostriedky.

 

Od gazdiniek

Ak urobíme kurzorickú rešerš z diskusií na maminkových a gazdinkových weboch, nájdeme mnohé rady. Niektoré uletené, iné čisto praktické. Vyhráva bežný saponát, ale aj potravinárska kyselina citrónová. Bežne sa používa ocot v rôznych roztokových pomeroch, ale napríklad aj tablety na čistenie zubných protéz. Všetko ako lacné náhrady komerčných čistiacich prostriedkov. 

 

Viete…

… čo je univerzálny, zdravotne nezávadný, ekologický čistiaci prostriedok, vhodný aj na keramické povrchy? Hydrogénuhličitan sodný, klasická sóda bikarbóna. Dokonca funguje ako odstraňovač zvieracích pachov, napríklad aj z rybárskeho výstroja.

 

Americky

Generácia 50+ najmä v zemích českých určite vie, kto to bol Erazim Kohák. Známy ekologický filozof českého pôvodu, ktorý sa presadil aj v zahraničí. Keď sa po emigrácii prebíjal v Amerike, privyrábal si v autoservise. A tam nie že čistili, ale dávali dolu lak a hrdzu zo starých áut – viete čím? Kolou, pozlievanou do kýbľov z pohárov v bufáči vedľa servisu.

Do kýbľov s odstátou kolou namočili staré uteráky, dali ich na noc na karosériu a do rána bolo auto čisté. Túto čistiacu metódu ale na vašu keramickú podlahu neskúšajte, nemuselo by to dopadnúť dobre. Kolové nápoje okrem cukru a oxidu uhličitého obsahujú kyseliny, bežne používané aj ako aktívne zložky čistiacich prostriedkov. Nesmú však pôsobiť dlho.

Profesionálne

Každý predajca keramickej dlažby a keramického obkladového materiálu musí vedieť poradiť. Nielen to, aký materiál treba vybrať, ale aj to, ako a čím ho čistiť tak, aby ste ho vyčistili, ale nepoškodili. Tu sú hlavné zásady údržby keramických podláh v bytoch a domoch:

 • keramika sa dá čistiť pomerne ľahko
 • bežné znečistenie umývajte pravidelne roztokom saponátu v teplej vode
 • keramický materiál je háklivý na agresívne mechanické aj chemické čistenie
 • na silné znečistenie aplikujte neabrazívny čistiaci prostriedok, vhodný na sanitárnu keramiku
 • nepoužívajte prostriedky na báze mydla, zanechajú na dlažbe mikrofilm a šmuhy
 • prostriedky s obsahom kyselín môžu poškodiť povrch a narušiť škáry
 • vyhnite sa čistiacim prostriedkom obsahujúcim alkohol
 • špeciálnu pozornosť venujte škáram a kútom, kde sa usadzuje najviac nečistôt
 • na rôzne druhy silného znečistenia existujú špeciálne čistiace prostriedky
 • hĺbkové čistenie povrchov dlhodobo nečistených podláh prenechajte odborníkom
 • po hĺbkovom čistení neglazovanej dlažby je nutná impregnácia – tiež odborná.

 

Náš tip

Ak sa rozhodnete keramickú dlažbu impregnovať, neexperimentujte. Platí to aj pre lakovanie, leštenie alebo odstraňovanie škvŕn a nečistôt, s ktorými si neviete rady. Obráťte sa na profesionálov.

 

Starostlivosť o keramickú podlahu…

nie je v podstate žiadna veda. Len treba presne vedieť, akú podlahu doma máte. A podľa materiálu vybrať ten správny, funkčný čistiaci prostriedok a metódu. Keramické dlažby a aj obklady sú obľúbené pre mnohé vlastnosti, aj jednoduchú údržbu a čistenie. Sú ale háklivé na abrazívne čistiace prostriedky a na kyseliny i zásady vo vysokých koncentráciách. Aj pre čistenie a údržbu keramických podláh platí: všetko s mierou, ale pravidelne.

V prípade, že si nie ste istí, či môžete využiť náš systém aj pre vašu realizáciu, neváhajte nás kontaktovať. Skúsený a vyškolený personál vám ochotne poradí s akýmkoľvek problémom.

SPOZNAJTE NAŠE PRODUKTY

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ