Ako sa starať o dlažbu v letnej kuchyni?

16.07.2016
Prečítané 642 x

Leto hlási nástup a s ním prichádza aj obdobie grilovačiek, opekačiek a rodinných stretnutí. Pred samotným slávnostným zahájením sezóny vo vašej letnej kuchynke či na terase je potrebné dať dlažbu do poriadku. Ako na to?

preview image
Zdroj:Google.com

Väčšina ľudí na úpravu letnej kuchyne v zimnom období nemyslí, no práve vtedy dlažbu potrápi dážď, sneh a mráz. Po týchto zmenách počasia ostáva často na podlahách biely povlak. Ten sa dá odstrániť jednoducho pomocou klasických čistiacich prostriedkov na podlahu v interiéri ako je Ajax, Alex alebo Floor.

V prípade dlažieb je dôležitá pravidelná starostlivosť. Aj keď svoju kuchyňu v konkrétnom čase nepoužívate, nenechajte ju zájsť prachom. Jej úprava bude po pár mesiacoch o to náročnejšia.

Najjednoduchší spôsob čistenia podláh vo vonkajšom prostredí predstavujú vysokotlakové čističe, známejšie pod pojmom „vapky“. Tie sú rovnako vhodné aj na odstránenie hrubej špiny, teda nánosov trávy či burín z topánok a na čistenie škár medzi dlaždicami. Tak isto predstavujú najjednoduchší spôsob ako sa zbaviť machových porastov či plesní, ktoré trápia letné kuchyne predovšetkým po daždivých mesiacoch.

Adekvátnu náhradu za tlakové čističe predstavujú kefy na vonkajšie použitie. Tie majú štetinky oveľa hrubšie a tvrdšie, vďaka čomu odstránia aj väčšie nečistoty a usadeniny.

Čo s odretými a odštiepenými kúskami?

Ak sme v našej kuchynke skladovali počas zimy drevo, náradie či gril, ľahko sa mohlo stať, že nám niektoré dlaždičky tlakom popraskali, alebo sa z nich kúsky odštiepili. V takomto prípade nemusíme meniť celú podlahu kuchyne. Stačí opatrne vybrať či vysekať pokazenú dlaždicu, miesto očistiť od predchádzajúceho náteru lepidla a vymeniť ju za novú.

Ak sa však vo vašej domácnosti rovnaký kúsok dlažby nenachádza, môžete pokazené dlaždičky esteticky nahradiť inými, napríklad znameniami zverokruhu vašej rodiny či rímskymi číslicami dátumu, keby bola kuchyňa či váš dom postavený.

Kedy je nutné použiť chémiu?

Ak sa na vašej podlahe objavili fľaky od oleja, benzínu či rôznych zvyškov grilovaných jedál a omáčok, ich odstránenie bude o čosi komplikovanejšie. Pred takýmto odstraňovaním nečistôt sa vždy poraďte s odborníkom, alebo sa priamo na niektorého obráťte a využite jeho služby. Na mastné škvrny možno aplikovať absorbovač oleja. V žiadnom prípade sa nenechajte zmiasť prípadným domácimi tipmi na vyčistenie exteriérovej dlažby. Chlór či kyseliny vašej podlahe skôr uškodia ako pomôžu.

Tip na záver: Ak sa vám do takejto opakovanej úpravy podláh príliš nechce, môžete siahnuť aj po alternatívnom riešení. Dlažbu skúste jednorázovo ošetriť povrchovým lakom s UV žiarením, ktorý uzatvára póry a je odolný voči oderom. Vďaka takému laku sa voda a zvyšky nečistôt nedostanú do dlažby, ale ostanú iba na jej povrchu.

mohlo by vás zaujímať

05.12.2018
Prečítané 1443 x

Vyrovnanie podlahy lepidlom?

Ušetrite si námahu s revolučným systémom Spôsobov, ako vyrovnať podlahu poznáme hneď niekoľko. Vybrať si môžete suchý spôsob, kedy využijete...

07.11.2018
Prečítané 681 x

Vyberáte mrazuvzdornú dlažbu? 3 tipy, ako nájsť tú najlepšiu

Pri výbere mrazuvzdornej dlažby do exteriéru je potrebné zohľadniť hneď niekoľko faktorov. Dlažba by mala byť vyrobená z kvalitného...

04.12.2017
Prečítané 3689 x

Aké obklady vybrať do kúpeľne – údržba obkladov v kúpeľni

V priestoroch kúpeľne pravidelne trávime čas pri bežných hygienických činnostiach. Väčšina z nás sa tu chceme cítiť útulne a...