Vypočítajte si spotrebu
Uloženie dlaždíc na strih (+)
0
Spôn/Level+
Uloženie dlaždíc na väzbu (T)
0
Spôn/Level+
Uloženie dlaždíc na strih (+)
0
Klinov
Uloženie dlaždíc na väzbu (T)
0
Klinov
viac info
7. mája 2024 Prečítané 111x

Ako vybrať obklad na rozjasnenie domova

Rozjasnite si domov vďaka vhodne zvolenému obkladu. V článku sa dozviete, aké vlastnosti by mal taký obklad mať a na čo sa zamerať.

Tipy

Máte pocit, že miestnosti vášho domu alebo bytu sú tmavšie, než by sa vám páčilo? Túžite po celkovom rozjasnení priestoru? Prečítajte si, prečo je dobré mať okolo seba čistý a svetlý priestor a ako ho môžete vytvoriť len pomocou obkladu.

leskla dlazba, leskly obklad, dlazba v obyvacke, levelys

Dôvody na rozjasnenie

Ak netrpíte prehnanou citlivosťou na svetlo, je pre vás výhodnejšie žiť v jasných, presvetlených priestoroch. Toto prostredie prináša niekoľko výhod a v mnohých oblastiach pozitívne ovplyvňuje zdravie a život ľudí.

      1. Nálada a psychický stav

Svetlé prostredie vytvára pocit radosti, šťastia, pohody a vitality. Človek sa cíti oveľa lepšie ako v tmavých priestoroch, ktoré môžu spôsobovať depresiu a pôsobiť klaustrofobicky.

      2. Vizuálny komfort

Priestory, ktoré pôsobia svetlejšie, umožňujú lepšie vnímanie farieb, tvarov a detailov. Neprekvapia vás nečakané rohy alebo skryté, zle viditeľné predmety. V miestnostiach sa orientujete lepšie a ľahšie

     3. Produktivita

Práca v jasnejšom priestore je komfortnejšia než v ponurých tmavých miestnostiach. Necítite potrebu driemať, máte dostatok energie. Dokážete byť rýchlejší, presnejší aj efektívnejší. Vydržíte pracovať dlhšie a lepšie sa sústredíte.

Zosvetlite si miestnosť obkladom

Existuje niekoľko možností, ako rozjasniť miestnosti vo vašom príbytku. Jednou z nich je využitie vhodného obkladu a dlažby. Ak sa rozhodnete riešiť to týmto spôsobom, mali by ste sa riadiť pocitmi, dokázanými vplyvmi farieb na človeka, ale aj fyzikálnymi zákonmi o odraze svetla. 

1. Farba

Farba je jednoznačne najdôležitejším faktorom, ktorý vplýva na to, ako sa v miestnosti cítime. Ak chcete zo svojho domova vytvoriť veselé, hravé a jasné bývanie, zvoľte svetlé farby.

Klasická biela je síce nadčasová, ale môže pôsobiť fádne. Našťastie, je tu pre vás množstvo ďalších pozitívnych farieb v bledých odtieňoch, ktoré pri troche kreativity dokážete vhodne kombinovať. Do úvahy berte aj to, ako farby vplývajú na človeka a ako sa môžete vďaka nim cítiť.

  • Modrá podporuje kreativitu.
  • Žltá, oranžová a červená sú energické farby, ktoré podporujú aktivitu.
  • Zelená je harmonická a upokojujúca.
  • Biela, sivá, béžová a krémová sú pozitívne a praktické.

2. Lesk a textúra

Lesklé a leštené bledé povrchy odrážajú do priestoru oveľa viac svetla než matné a tmavé, ktoré svetlo absorbujú. Vďaka nim môže miestnosť pôsobiť na pohľad svetlejšie a väčšie.

Podobne vám môžu pomôcť aj čisté povrchy bez vzorov a textúr. Dlažba a obklady s reliéfom môžu byť príťažlivé a vizuálne atraktívne, ale ak sú nevhodne zvolené, môžu skôr svetlo pohltiť a miestnosť namiesto rozjasnenia zatieniť. A hoci sú vo svetlých farbách, nemusia mať na funkciu zosvetlenia miestnosti taký výrazný vplyv, ako ste si predstavovali.

Reliéfne obklady sa tiež čistia horšie než hladké. Ak ich však skutočne chcete použiť, pracujte s nimi striedmo a voľte ich len ako doplnok.

leskla dlazba, leskly obklad, dlazba v obyvacke, levelys

Rada odborníka

Lesklé obklady a dlažby vám rozjasnia miestnosť, pôsobia luxusne, lepšie sa udržiavajú a čistia. Existuje však pri nich väčšie riziko zašpinenia, náchylnosť na poškriabanie a znehodnotenie. Problémom pri dlažbe môže byť aj znížená protišmykovosť.

 

3. Formát

Na rozjasnenie obytných miestností zvoľte veľkoformátový obklad. Medzi menšími dlaždicami sa nachádza viac škár, ktoré znižujú odraz svetla a zbytočne ho pohlcujú.

Veľkoformátový a navyše lesklý obklad je vhodný do miestností s oknom. Vďaka umiestneniu oproti nemu dokážete vytvoriť efekt zrkadla, ktorý dodá vášmu priestoru jas a krásne ho presvetlí.

Záver

Pri troche snahy určite dokážete nájsť obklad so správnymi vlastnosťami, ktorý splní vaše očakávania. Uvážte, na čo budete využívať miestnosť, ktorú chcete rozjasniť. Zvoľte si farbu, ktorá sa vám páči a pasuje do konceptu.

Obložte si steny aj podlahu. Na uľahčenie a zjednodušenie práce využite náš leveling systém a prineste si svetlo do vášho domova.

V prípade, že si nie ste istí, či môžete využiť náš systém aj pre vašu realizáciu, neváhajte nás kontaktovať. Skúsený a vyškolený personál vám ochotne poradí s akýmkoľvek problémom.

SPOZNAJTE NAŠE PRODUKTY

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ