Vypočítajte si spotrebu
Uloženie dlaždíc na strih (+)
0
Spôn/Level+
Uloženie dlaždíc na väzbu (T)
0
Spôn/Level+
Uloženie dlaždíc na strih (+)
0
Klinov
Uloženie dlaždíc na väzbu (T)
0
Klinov
viac info
8. apríla 2024 Prečítané 273x

Kedy sa oplatí investovať do protišmykových dlaždíc?

Investovať do protišmykových dlaždíc sa oplatí. V tomto článku vám prezradíme, kam by ste ich mali inštalovať a podľa akých údajov vybrať tie najvhodnejšie.

Tipy

Pri kúpe dlaždíc je dôležité zohľadniť viacero faktorov, medzi ktoré patrí aj protišmykovosť. V tomto článku sa dozviete, ako zistiť, či je dlažba protišmyková, do ktorého prostredia je najvhodnejšia a prečo sa do nej oplatí investovať.

protismykova dlazba, levelys

Protišmyková dlažba a jej využitie

Protišmykovú dlažbu môžete použiť kedykoľvek a kdekoľvek, pretože je dôležitá z hľadiska bezpečnosti. Napriek tomu ju môžete efektívne využiť aj na miestach, ktoré sú relatívne bezpečné a kde jej použitie nie je primárnym zámerom. Medzi takéto priestory patrí:

 • obývačka,
 • spálňa, 
 • hosťovská izba,
 • technická miestnosť,
 • práčovňa.

Kedy investovať do protišmykovej dlažby 

Protišmyková dlažba je jednoznačne vhodná do miest a priestorov, ako sú interiéry aj exteriéry, ktoré prichádzajú do styku s tekutinami, olejmi, prevádzkovými kvapalinami a podobne.

1. Kuchyňa

Je to nevyhnutné najmä v prípade veľkých priemyselných kuchýň, kde voda a olej často prskajú a miešajú sa na podlahe. Potreba protišmykovej dlažby je tu očividná.

To platí aj pre domácnosti. Aj keď máte radšej drevené alebo plávajúce podlahy, protišmykovú dlažbu by ste mali použiť aspoň v blízkosti kuchynskej linky, kde je podlaha najviac vystavená striekajúcim tekutinám.

 

TIP

Vyberte dlažbu s dekorom dreva alebo imitáciou plávajúcej podlahy. Takáto kombinácia materiálov nevytvára vizuálny rozruch a vaša kuchyňa zostane štýlová, zladená a predovšetkým bezpečná.

 

2. Chodba a predsieň

Tieto miestnosti sú ako prvé vystavené znečisteniu po vašom príchode domov. Určite si počas zimy nenechávate obuv nasiaknutú vlhkosťou vonku. Z nej steká voda, opadávajú kamienky a všetky nečistoty sú zanesené do chodby. Protišmyková dlažba predstavuje možnosť, ako eliminovať nebezpečenstvo úrazu.

3. Kúpeľňa

Pokiaľ ide o nebezpečenstvo pošmyknutia na vode, kúpeľňa je jednou z najproblematickejších miestností. Tento problém sa dá vyriešiť pomocou koberčekov, ktoré zachytávajú vlhkosť a vodu. Ich nevýhodou je však to, že môžu byť nestabilné a môžete sa na nich pošmyknúť. Najlepším riešením je preto protišmyková dlažba, ktorá vám umožní cítiť sa bezpečnejšie. 

4. Garáž

Z hľadiska bezpečnostného štandardu je garáž často zanedbávanou miestnosťou. Pre mnohých je totiž dlažba v garáži považovaná za zbytočný luxus. Z áut však opadáva sneh a ľad, steká voda, olej a ďalšie prevádzkové kvapaliny. Investícia do protišmykových dlaždíc sa preto v prípade garáže môže oplatiť.

5. Kancelárie a chodby

Po chodbách sa pohybuje veľa ľudí, ktorí do firmy zanášajú na obuvi vodu, piesok a prach zvonku. Neskôr po všetkom tom šmykľavom povrchu chodia v prezuvkách, bez toho, aby si uvedomili nebezpečenstvo.

Majitelia firiem by si preto mali do svojich prevádzok nainštalovať protišmykovú dlažbu, aby:

 • ochránili zdravie svojich zamestnancov,
 • vyhli sa pracovným úrazom,
 • nemuseli riešiť maródky ani zastupovanie.

6. Bazén a okolie

Pri bazéne je dôležité myslieť na to, že vhodnejšia je dlažba s hladkým, zdrsneným povrchom bez reliéfu. Aj keď je reliéfna dlažba esteticky zaujímavejšia, v jej drážkach a škárach sa hromadí voda a nečistoty. Preto je rovná, avšak dostatočne zdrsnená protišmyková dlažba pri bazéne najvhodnejšou voľbou.

 

TIP

Na minimalizáciu škár pri bazénoch je výborná veľkoformátová dlažba. Manipulácia s ňou je však trochu zložitejšia. Na zjednodušenie práce môžete preto využiť viacero produktov od značky Levelys. 

 

Ako zistiť, či je dlažba protišmyková

Trieda protišmykovosti sa vyjadruje písmenom R, za ktorým nasleduje číselný údaj. Tento údaj označuje uhol sklonu dlaždíc, pri ktorom človek začne pociťovať diskomfort pri bežnej chôdzi na šikmej ploche. Podľa veľkosti uhla sa dlaždice delia do týchto skupín:

 • R9 = 3° – 10° – používa sa v interiéroch a bežných budovách,
 • R10 = 10° – 19° – vhodná na použitie v skladoch, kuchyniach a kúpeľniach, okolo bazénov,
 • R11 = 19° – 27° – vhodná pre schody v exteriéroch, priemyselné kuchyne, práčovne,
 • R12 = 27° – 35° – vhodná pre priestory mliekarní,
 • R13 = viac ako 35° – vhodná pre priestory s tukmi a olejmi.

Zhrnutie

Keďže ide o zdravie a bezpečnosť, do protišmykových dlaždíc sa oplatí investovať vždy, prioritne však v každom exteriéri a v prípadoch, ktoré boli vyššie spomenuté. Okrem toho sú takéto dlaždice vhodné aj do priestorov škôl, nemocníc, domovov sociálnych služieb, teda všade tam, kde sa pohybujú starší ľudia alebo osoby so zníženou pohybovou schopnosťou. Tieto skupiny patria medzi najzraniteľnejšie, a preto je protišmyková dlažba minimum, čo sa pre ne môže urobiť.

V prípade, že si nie ste istí, či môžete využiť náš systém aj pre vašu realizáciu, neváhajte nás kontaktovať. Skúsený a vyškolený personál vám ochotne poradí s akýmkoľvek problémom.

SPOZNAJTE NAŠE PRODUKTY

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ