Vypočítajte si spotrebu
Uloženie dlaždíc na strih (+)
0
Spôn/Level+
Uloženie dlaždíc na väzbu (T)
0
Spôn/Level+
Uloženie dlaždíc na strih (+)
0
Klinov
Uloženie dlaždíc na väzbu (T)
0
Klinov
viac info

Používaním stránok prevádzkovaných MIPEMI s.r.o. súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Viac info
2. augusta 2020 Prečítané 372x

Náradie pre obkladačov? Čo všetko potrebujem?

Náradie pre obkladačov si vie zabezpečiť aj domáci kutil, ktorý chce vyskúšať lepenie obkladu. Čo všetko patrí medzi 20 základných položiek?  

Tipy

náradie pre obkladačov, levelys, vyrovnavaci system na obklad, pomocky pre obkladacov

Profesionálny obkladač aj domáci kutil potrebuje na obkladanie v prvom rade šikovné ruky. Profík zručnosť, skúsenosti, kutil hlavne chuť a v neposlednom rade aj náradie a vybavenie. Flexibilný majster položí dlažbu aj so základným náradím. Čo však v prípade, že ste iba domáci kutil? Ak obkladať a pokladať, tak s patričným náradím, príslušenstvom a pomôckami.

 

Čo všetko obkladač potrebuje

Okrem obkladu, lepidla, škárovacej hmoty a tmelov je potrebné aj náradie pre obkladačov. To, čo by obkladačovi nemalo chýbať, môžeme rozdeliť na viacero skupín. Najlepšie podľa zamerania a účelu. Všetko by malo uľahčiť prácu. Náradie pre obkladačov nájdeme, samozrejme, v hobby aj profi verziách.

 

Základný zoznam náradia 

 • zubová stierka, zubové hladidlo či zubová kelňa – hrebeň
 • obkladačské štiepacie kliešte – papagájky
 • špachtle
 • uhlová brúska s diamantovým kotúčom
 • rezačka/lámačka dlažby
 • vodováha
 • uholníky
 • meracie pásmo
 • ceruza
 • špagát
 • vŕtačka so špirálovým miešacím nástavcom alebo miešadlo na lepidlo
 • nádoby na miešanie lepidla, škárovacej hmoty a na vodu na čistenie
 • špongia
 • gumová stierka
 • ochranné pomôcky: pogumované pracovné rukavice, okuliare, rúško – oceníte ho pri rezaní.

Aby bol zoznam kompletný, myslite aj na laserové a nivelačné prístroje, gumovú paličku/kladivo, hladidlá a náhradné dosky na hladidlá, prísavky, prísavné zdviháky, držiaky, transportný vozík, odpružený stôl na rezanie a lámanie, vykružovacie korunky, škrabku, brúsny, vŕtací a frézovací materiál, nožnice na plastové lišty a vytláčaciu pištoľ.  

 

Súpravy, kity a sety

Každý majster má vlastnú osvedčenú zostavu náradia. Jeden reže dlaždice okružnou elektrickou pílou, druhý klasickou ručnou rezačkou. Tretiemu stačí flexa s diamantovým kotúčom. Niekto používa gumené kladivo, iný dlaň. Jeden majster kľačí na polystyréne, ďalší na gélových nákolenníkoch a najlepšie na posuvnej podložke pod kolená. Niektorý používa na manipuláciu ruky, ďalší prísavky či držiaky.

Bežne dostupná základná súprava na kladenie a škárovanie obkladačiek obsahuje 9 kusov náradia. Patrí medzi ne viacúčelové hladidlo, kamenársky roh s hákom, lanko, krížiky na dlaždice alebo vyrovnávací systém, kliešte na rezanie a lámanie dlaždíc, páková rezačka na obklady, dve škrabky a špongia. K setu treba prikúpiť hrebeň, vodováhu, niečo na miešanie a môžete obkladať.

Základný set na čistenie obsahuje plastovú vaničku so žmýkacími valcami, madlom a separačnou mriežkou na umývanie po škárovaní. V nej je zvyčajne umývacia huba a hladidlo s gumovou penou alebo filcom. To je profi zostava, kutilovi stačí vedro a špongia.

 

Náš tip:

Aby sa vám obkladanie kúpeľne zbytočne nepredražilo, profesionálne náradie nemusíte kupovať. Viete si ho požičať v kvalitnej požičovni náradia.

 

Leveling systém

Vyrovnávacie systémy uľahčujú prácu pri obkladaní. Leveling systém značky LEVELYS vám pomôže bezpečne, rýchlo, nekomplikovane a šikovne položiť dlažbu aj obklady. Vyrovnávací systém na obklad a dlažbu sa skladá zo spôn, klinov, klieští a ďalších doplnkov, ktoré urýchľujú prácu: 

Spotrebu komponentov systému si viete jednoducho vypočítať. Počet klinov sa ráta podľa denne položenej metráže, pretože sú použiteľné opakovane.

 

Vedeli ste, že …

stavebná keramika, teda aj dlažby a obklady prišli do Európy z Orientu okolo 9. storočia nášho letopočtu? Napriek tomu, že názov keramika je z gréčtiny, v antickom Grécku používali najmä “kuchynskú”, teda úžitkovú a dekoratívnu keramiku. Stavebná keramika a vôbec technológie využívajúce tepelné spracovanie hliny majú pôvod na Blízkom východe.  

 

Trúfnete si na to?

Nemusíte mať skúsenosti s obkladaním. Stačí vám čas, trpezlivosť, zručnosť a chuť na manuálnu prácu. Ak si trúfate obložiť kúpeľňu sami, smelo si lepenie obkladu skúste. Kvalitné náradie pre obkladačov, pomôcky, vybavenie a príslušenstvo nájdete v dobrých obchodoch. K dispozícii sú aj osvedčené postupy a návody či video návody. Smelo do toho a nech vám práca ide od ruky!

V prípade, že si nie ste istí, či môžete využiť náš systém aj pre vašu realizáciu, neváhajte nás kontaktovať. Skúsený a vyškolený personál vám ochotne poradí s akýmkoľvek problémom.

SPOZNAJTE NAŠE PRODUKTY

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ