Vypočítajte si spotrebu
Uloženie dlaždíc na strih (+)
0
Spôn/Level+
Uloženie dlaždíc na väzbu (T)
0
Spôn/Level+
Uloženie dlaždíc na strih (+)
0
Klinov
Uloženie dlaždíc na väzbu (T)
0
Klinov
viac info
6. júna 2023 Prečítané 3336x

Ako správne vŕtať do už nalepeného obkladu a dlažby?

Hľadáte spôsob, ako bezpečne vyvŕtať dieru do obkladu či dlažby? Už nemusíte. V článku sme pre vás pripravili jednoduchý postup. Čítajte ďalej!

Návody

Ak ste sa už niekedy pokúsili vŕtať do už nalepeného obkladu alebo dlažby, určite viete, že to môže byť pomerne riskantná činnosť. Ak totiž použijete vŕtačku nesprávne, hrozí vám poškodenie obkladu alebo dlaždíc. V našom článku vám poradíme, ako správne vŕtať do obkladu a dlažby a vyhnúť sa tak nežiaducim následkom. Vŕtajte bezpečne a efektívne!

ako spravne vrtat do obkladu, diera v obklade, diera vrtat, ako vrtat, levelys

Príprava pred vŕtaním

Pri vŕtaní do nalepeného obkladu a dlažby je najdôležitejšie brať do úvahy materiál, z ktorého sú obkladačky a dlaždice vyrobené, ako aj typ a veľkosť vrtáka alebo korunky, ktoré pri práci použijete. Použitie nesprávneho typu vrtáka/korunky totiž môže spôsobiť trhliny alebo odštiepenie glazúry. To isté hrozí, ak na prácu zvolíte príliš veľký vrták.

Najdôležitejšie kroky, ktoré by sa mali vykonať ešte pred vŕtaním, sú nasledovné:

  • Zabezpečenie potrebných nástrojov a príslušenstva – pripravte si vŕtačku a vrtáky/ korunky vhodnej veľkosti pre materiál, ktorý sa bude vŕtať. Rovnako si pripravte aj iné potrebné pomôcky, ako sú napríklad ochranné okuliare, rukavice, ceruzka a lepiaca páska.
  • Výber správnej veľkosti vŕtacieho vrtáka/korunky – veľkosť vrtáka by mala byť vybraná na základe veľkosti diery, ktorú chcete urobiť. Ak však treba vŕtať väčší otvor, napríklad nad 10 mm, je lepšie zvoliť vŕtaciu korunku. 
  • Vyčistenie povrchu – obklad utrite handrou namočenou v mydlovej vode. Skontrolujte, či povrch nie je poškodený. Ak je dlaždica prasknutá, budete ju musieť pred vŕtaním vymeniť.
  • Označenie miesta, kde sa bude vŕtať – aby sa minimalizovalo riziko poškodenia povrchu, použite pravítko alebo laser na presné určenie miesta, kde sa bude vŕtať. Vybrané miesto si označte fixkou, prípadne na lepiacu pásku vyznačte krížik.
  • Kontrola – pred vŕtaním sa uistite, že je obkladačka čistá a suchá. Ak je povrch mastný alebo špinavý, môže to mať vplyv na kvalitu vŕtania a spôsobiť poškodenie povrchu.

 

TIP

Na vŕtanie do obkladačky alebo dlaždice sú vhodné diamantové vrtáky, pretože diamant patrí medzi najtvrdšie materiály na svete a dokáže bez problémov preniknúť aj cez keramický alebo porcelánový materiál. Okrem diamantových vrtákov však môžete použiť aj karbidové vrtáky.

 

Postup vŕtania

Po dokončení príprav môžete začať s vŕtaním. V každom prípade je však dôležité dodržiavať overené postupy.

    1. Miesto vŕtania si pripravte

Pred vŕtaním nalepte krepovú pásku na dlaždicu, označte miesto vŕtania fixkou a priložte vrták. Ak ide o väčší otvor, urobte menším vrtákom dierku a potom použite väčší vrták.

Ešte pred vŕtaním by ste mali urobiť pre vrták malý vodiaci otvor. V prípade, že sa rozhodnete použiť väčší vrták, uistite sa, že ste najprv vytvorili vodiaci otvor pomocou menšieho vrtáka.

    2. Pomaly prevŕtajte dlaždicu

Nastavte vŕtačku na najnižšiu rýchlosť a mierne pritlačte na povrch dlaždice. Pracujte pomaly, aby ste predišli prasknutiu dlaždice. Postupne zvyšujte rýchlosť, ale pamätajte si, že príliš veľký tlak môže spôsobiť prasknutie dlaždice, ak nie je dobre nalepená, alebo vytvorenie väčšej diery, ako bolo plánované. Ak používate diamantový vrták, stačí vám maximálne 600 otáčok za minútu, prípadne aj menej. Držte vŕtačku kolmo na miesto vŕtania. 

ako spravne vrtat do obkladu, diera v obklade, diera vrtat, ako vrtat, levelys

    3. Kontrolujte teplotu vrtáka

Pri vŕtaní tvrdých materiálov sa vytvára veľké množstvo tepla, ktoré môže poškodiť vrták alebo spôsobiť prasknutie dlaždice. Preto je dôležité nechať vrták vychladnúť po každých 15 až 20 sekundách vŕtania, prípadne ho chladiť vodou.. Na to môžete použiť napríklad striekačku s vodou.

    4. Pravidelne odstraňujte prach

Prach z vŕtania by sa mal pravidelne odstraňovať, pretože nečistoty môžu pri vŕtaní spôsobiť rôzne problémy – od nepresnosti vŕtania až po prasknutie obkladu.

Náprava poškodenia

Ak počas vŕtania do obkladu a dlažby došlo k poškodeniu povrchu, môžete zvážiť niekoľko možností opravy:

  • Oprava menších poškodení – menšie praskliny a odreniny na povrchu obkladu alebo dlažby je možné opraviť pomocou súpravy na opravu obkladu alebo dlažby. Táto súprava umožňuje opraviť tieto poškodenia bez potreby výmeny celej obkladačky alebo dlaždice.
  • Náhrada poškodených kusov – ak je kus obkladu alebo dlažby poškodený viac ako len malou prasklinou, bude potrebné nahradiť celý kus. V takom prípade treba kúpiť rovnaký typ obkladu alebo dlažby, odstrániť poškodený kus a nahradiť ho novým. 
  • Zvážte profesionálnu pomoc – ak si neviete poradiť s opravou poškodeného povrchu sami, môžete zvážiť profesionálnu opravu. Kvalifikovaný odborník identifikuje a opraví poškodenie s minimálnym rizikom poškodenia okolitých kusov obkladu alebo dlažby.

Ako vymeniť poškodený kus za nový?

Ako prvý krok odstráňte škárovaciu hmotu okolo poškodenej obkladačky alebo dlaždice, ideálne s použitím kladiva a dláta. Pracujte pomaly, aby ste ju odstránili bez poškodenia okolitého materiálu.

Pri odstránení dlaždice použite kladivo a dláto. Dláto nakloňte smerom od seba a začnite od stredu. Následne zoškrabte staré lepidlo špachtľou a naneste novú vrstvu.

Posledným krokom je vloženie novej obkladačky či dlaždice a jej zatlačenie. Uistite sa, že je zarovnaná s ostatnými a nakoniec nezabudnite pridať novú škárovaciu hmotu.

Vŕtanie do obkladu a dlažby…

…nie je nič zložité. Avšak kľúčovou záležitosťou je dôsledná príprava. Je potrebné vybrať správny typ a veľkosť vrtáka, dôkladne vyčistiť povrch dlažby a označiť miesto, kde sa bude vŕtať. Pri vŕtaní treba pracovať pomaly, príliš netlačiť a vŕtať pri nižších otáčkach. Ak sa obkladačka alebo dlaždica poškodí, nevadí. Na opravu je možné použiť komerčnú súpravu alebo poškodený kus vymeniť.

ako spravne vrtat do obkladu, diera v obklade, diera vrtat, ako vrtat, levelys

V prípade, že si nie ste istí, či môžete využiť náš systém aj pre vašu realizáciu, neváhajte nás kontaktovať. Skúsený a vyškolený personál vám ochotne poradí s akýmkoľvek problémom.

SPOZNAJTE NAŠE PRODUKTY

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ