Vypočítajte si spotrebu
Uloženie dlaždíc na strih (+)
0
Spôn/Level+
Uloženie dlaždíc na väzbu (T)
0
Spôn/Level+
Uloženie dlaždíc na strih (+)
0
Klinov
Uloženie dlaždíc na väzbu (T)
0
Klinov
viac info
15. februára 2021 Prečítané 6297x

Zabudnúť na hydroizoláciu sa nevypláca

Ak máte v kúpeľni mramorový či keramický obklad a dlažbu bez hydroizolácie, čakajte časom problémy. Prečítajte si ako správne na hydroizoláciu.

Tipy

V podstate sa ani nedá zabudnúť na hydroizoláciu pod dlažbu a obklad v kúpeľni a všade tam, kde je vlhko. Ak pokladáme a obkladáme profesionálne, podľa noriem a osvedčených postupov. Nezaškodí ale aj profíkom raz za čas zopakovať, prečo je hydroizolácia dôležitá a že sa naozaj nevyplatí na ňu zabudnúť. No a neprofíkom sumarizačne vysvetliť to, čo treba.

hydroizolacia na stenu, kupelna hydroizolacia, levelys

Vode a vlhku odolná…

… by mala byť každá podlaha a obklad v priestoroch, kde krátkodobo, ale pravidelne pôsobí voda a vlhkosť. Teda najmä v kúpeľniach a wc. Môžeme na podlahu a steny dať vode a vlhku najodolnejší materiál, aký existuje. Treba to ale urobiť správne, inak nám bude aj keramika či mramor nanič. Ak vlhkosť prenikne pod obklad či dlažbu, je zle.

 

Hydroizolácia

Je to, čo zabraňuje konštrukcii podlahy a steny v styku s vodou. V zásade ide o penetráciu podkladu a nanesenie hydroizolačnej vrstvy na podklad. Súčasťou komplexného hydroizolačného systému sú aj kvalitné tmely, škárovky a hydroizolačné pásky. Nezabúdajme na to, že v kúpeľniach treba lepiť obklady a dlažby flexibilnými lepidlami.

Z fyzikálno-technického hľadiska je ďalšou hydroizolačnou vrstvou aj samotná záverečná obkladová vrstva, teda dlažba a obklad. Nadstavbou hydroizolácie je impregnovanie obkladového materiálu prípravkom vhodným na konkrétny materiál.

Ako funkčné osvedčené riešenie sa na podlahové podklady používajú aj flexibilné hydroizolačné pásy. Táto vodotesná a pružná izolácia je okrem ochrany pred vlhkosťou ideálna aj na dodatočné vyrovnanie podkladu. Pásy sa aplikujú na penetrovaný podklad flexibilným lepidlom. Inštalácia vyžaduje precízne dodržiavanie postupu.

Po vytvrdnutí lepidla, približne o 12 hodín – podľa technologického popisu konkrétneho typu – môžete aplikovať dlažbu. Na lepenie dlažby na flexibilný hydroizolačný pás potrebujete, samozrejme, vysoko flexibilné lepidlo. Rovnako aj škárovka musí byť flexibilná, ideálne epoxidová

 

Pozor na kúty a rohy

Najháklivejšie nielen v kúpeľniach, ale aj saunách, bazénoch– čo sa pôsobenia vlhkosti a vody, ale aj údržby týka – sú kúty, rohy, prechody a dilatácie. Tam nestačí len aplikovať penetračnú zmes a hydroizolačný náter. Priamo do hydroizolačnej vrstvy treba do problematických prechodových miest vložiť vhodnú tesniacu pásku.

 

Viete, že…

izolačné vlastnosti dlažby a obkladu v kúpeľni dotiahnete k dokonalosti použitím vodoodolnej alebo najlepšie vodoodpudivej škárovacej hmoty? Darmo budú podlaha a steny penetrované, hydroizolované a obklad aj dlažba správne aplikované, keď nebudete mať odolné škáry. Na pružné škáry potrebujete kvalitnú epoxidovú škárovaciu hmotu.

 

Praktické rady

  • ak budete obklad či dlažbu aplikovať na vysoko nasiakavý podklad, použite hĺbkovú penetráciu
  • hydroizolačnú stierku nanášajte na penetrovaný podklad v dvoch alebo troch vrstvách
  • hrúbka vrstiev by nemala prekročiť 5 mm
  • alternatívou hydroizolačnej stierky najmä na podlahy je hydroizolačný flexibilný pás
  • použitie flexibilného lepidla na lepenie dlažby na hydroizolačnú pochôdznu vrstvu je povinný krok pracovného postupu
  • vždy sa riaďte pokynmi v technologických listoch alebo návodoch od výrobcov, postupy, ale aj časy sa môžu líšiť.

hydroizolacia na stenu, kupelna hydroizolacia, levelys

Náš tip

Ak máte zodpovedne vyrovnaný, napenetrovaný a izolovaný podklad, uľahčite si prácu pri pokladaní a obkladaní. Vyrovnávací systém Levelys a prémiový leveling systém Level+ dokážu vašu prácu urýchliť bez straty presnosti a rovinnosti.

 

Kto neizoluje, nech sa nečuduje

Najbežnejšími dôsledkami vynechania hydroizolácie v kúpeľni sú fľaky, „mapy“ a plesne. Fľaky spôsobené prenikaním vody pod obklad do konštrukcie steny či podlahy uvidíte časom na stene vedľajšej miestnosti. Alebo na strope pod kúpeľňou. Vtedy je už neskoro plakať nad rozliatou vodou a je čas na kompletnú prerábku obkladov a dlažieb v kúpeľni. Tentoraz už poriadne, aj s hydroizoláciou.

V prípade, že si nie ste istí, či môžete využiť náš systém aj pre vašu realizáciu, neváhajte nás kontaktovať. Skúsený a vyškolený personál vám ochotne poradí s akýmkoľvek problémom.

SPOZNAJTE NAŠE PRODUKTY

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ