Vypočítajte si spotrebu
Uloženie dlaždíc na strih (+)
0
Spôn/Level+
Uloženie dlaždíc na väzbu (T)
0
Spôn/Level+
Uloženie dlaždíc na strih (+)
0
Klinov
Uloženie dlaždíc na väzbu (T)
0
Klinov
viac info
5. marca 2024 Prečítané 333x

Aký obklad vybrať do malej kúpeľne?

Existujú triky, ako pomocou obkladu a dlažby vytvoriť z malej kúpeľne peknú a vzdušnú miestnosť. Viete, ako na to? V článku vám to prezradíme.

Tipy

Aj z malej kúpeľne dokážete vyčarovať veľkú miestnosť. Vyžaduje si to len nápad, kreativitu a základné vedomosti o tom, ako ju opticky zväčšiť. Prečítajte si rady, ako z vašej kúpeľne urobiť priestor, v ktorom sa budete cítiť voľne a pohodlne.

mala kupelna, maly obklad, leskly obklad, levelys

Väčší priestor použitím obkladu a dlažby

Kúpeľňa nie je iba miesto, kde sa počas dňa občas zastavíte, vykonáte najpotrebnejšiu hygienu a pokračujete ďalej. Je to aj časť domu, kde si môžete oddýchnuť a zrelaxovať. Preto je dôležité, aby ste sa v nej cítili komfortne.

Ak máte malú kúpeľňu a nechcete mať pocit, že na vás padajú steny alebo strop, existuje niekoľko trikov na vytvorenie ilúzie väčších priestorov. Pokiaľ to chcete dosiahnuť pomocou vhodného obkladu a dlažby, musíte zvážiť predovšetkým:

 • rozmery a usporiadanie obkladu,
 • povrchovú úpravu,
 • odtiene a farby,
 • šírku škáry.

Inšpirované prírodou 

Aj pri vytváraní vizuálne väčších priestorov platí, že nie je nutné vymýšľať veci, ktoré sú už vymyslené. Stačí ich len aplikovať do praxe.

1. Svetlé farby

Keď sa zamyslíte nad tým, v akých miestnostiach sa cítite lepšie, pravdepodobne zistíte, že sú to miesta s prevládajúcimi svetlými farbami. Čierna môže pôsobiť stiesňujúco, v malých priestoroch dokonca klaustrofobicky. Svetlé farby naopak majú schopnosť priestor opticky zväčšovať a rozširovať.

Do malej kúpeľne preto použite obklad a dlažbu v bledších tónoch. Nemusí to byť výhradne biela farba. Môžete zvoliť napríklad odtiene:

 • béžových,
 • krémových,
 • pastelových farieb.

Obklad nemusí byť ani úplne jednofarebný, môže obsahovať jemné vzory

 

Tip

Ak použijete obklad a dlažbu v rovnakej alebo veľmi podobnej farbe a odtieni po celej dĺžke, dosiahnete pekný, ničím nerušený efekt nekonečnosti.

 

Ak si na nekonečnosť nepotrpíte, môžete použiť napríklad ľahko kontrastné listely alebo iné prvky, ale iba sporadicky. Príliš veľa kontrastu pôsobí rušivo a rozdelí priestor na malé kúsky. 

2. Povrchová úprava

Klasické biele grécke domčeky nie sú natreté na bielo z rozmaru. Už starovekí Gréci vedeli, že čím je farba svetlejšia, tým lepšie odráža svetlo. Túto vlastnosť môžete využiť aj pri výbere obkladu a dlažby.

Preto si dajte záležať na povrchovej úprave. Matný povrch svetlo priťahuje a pohlcuje, zatiaľ čo jasný a lesklý povrch svetlo odrazí a rozptýli do priestoru, čím opticky zväčší miestnosť.

3. Rozmery a uloženie obkladu

Na vizuálne zväčšenie priestoru použite veľkoformátové obklady. Ak chcete kúpeľnu „rozšíriť alebo opticky vytiahnuť do výšky“, zvoľte obklady obdĺžnikového tvaru.

Pre rozšírenie alebo optické predĺženie miestnosti aplikujte obklad horizontálne. Ak ju chcete naopak opticky zdvihnúť, rozmiestnite ho vertikálne. Najbežnejšie obdĺžnikové obklady vo veľkom formáte nájdete v rozmeroch:

 • 15 × 60 cm,
 • 15 × 90 cm,
 • 15 × 120 cm. 

Ak chcete, aby miestnosť pôsobila všeobecne priestrannejším dojmom, pokojne si vyberte veľkoformátovú dlažbu so štvorcovým rozmerom. K dispozícii sú napríklad obklady:

 • 60 × 60 cm,
 • 80 × 80 cm,
 • 90 × 90 cm.

4. Šírka škáry

V malej kúpeľni je každá škára prakticky navyše. Úplne eliminovať sa však nedá, preto je dôležité ich minimalizovať. Najideálnejším riešením je použitie rektifikovaných obkladov.

Tieto obklady majú hrany zabrúsené do pravého uhla, čo spôsobuje, že má každá dlaždica prakticky rovnakú veľkosť, vďaka čomu môžu byť dlaždice položené tesne vedľa seba s minimálnou škárou už od 1 mm. Štandardný obklad sa obvykle kladie so škárou 2 – 5 mm, niekedy aj viac. Pre ešte väčšiu elimináciu viditeľnosti škár použite škárovaciu hmotu vo farbe obkladu.

Rektifikované obklady sú náchylnejšie na odštiepenie hrán alebo rohov. Pre presnejšiu a bezpečnejšiu manipuláciu bez poškodenia dlaždice preto využite LEVELYS vákuové prísavky.

 

Zhrnutie

Stačí si osvojiť niekoľko dobre známych faktov, porozumieť vlastnostiam farieb, správaniu sa svetla a princípom optických ilúzií. Potom môžete aj z malej kúpeľne jednoducho pomocou vhodného obkladu a dlažby vytvoriť zaujímavý a vzdušný priestor.

V prípade, že si nie ste istí, či môžete využiť náš systém aj pre vašu realizáciu, neváhajte nás kontaktovať. Skúsený a vyškolený personál vám ochotne poradí s akýmkoľvek problémom.

SPOZNAJTE NAŠE PRODUKTY

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ